Najmniejsze z urządzeń służących przesyłaniu ścieków nazywane są kompaktowymi przepompowniami ścieków. Są one przewidziane do zastosowania w indywidualnych budynkach mieszkalnych, w sytuacji gdy obsługiwane pomieszczenia zlokalizowane są poniżej odpływu do kanalizacji zewnętrznej. Wówczas nie ma możliwości odprowadzenia ścieków z naturalnym spadkiem w kierunku kanalizacji na zewnętrz budynku. Przykładem może być adaptacja pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe po wykonaniu modernizacji ogrzewania i usunięciu kotła węglowego oraz składu opału.
Jedynym praktycznie rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie przepompowni ścieków w kompaktowej wersji takiej jak Wilo-DrainLift MINI. Rolą urządzenia jest przetłoczenie ścieków do poziomu maksymalnie 5 metrów nad podłogą do miejsca z którego będzie już możliwy samoczynny odpływ grawitacyjny do kanalizacji zewnętrznej. Urządzenia te są przeznaczone są do zastosowania w obiektach prywatnych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 12050-2 lub PN-EN 12050-3, czyli dla ścieków bez fekaliów lub z fekaliami.
Dla celów komercyjnych np. w obiektach biurowych Wilo oferuje typoszeregi większych pompowni jak np. Wilo-DrainLift SANI lub z ostrzem tnącym Wilo-DrainLift SANI-CUT.
Nowa generacja kompaktowych pompowni ścieków Wilo-DrainLift MINI3 z 2-letnią gwarancją i opieką serwisu w domu Klienta
Konstrukcja Wilo-DrainLift MINI3 została opracowana na bazie długoletniego doświadczenia zebranego od instalatorów i użytkowników. W typoszeregu znajdują się 2 modele przeznaczone do ścieków bez fekaliów czyli tzw. wody szarej: -XXS, -XS oraz 1 model do ścieków z fekaliami -XS/WC.
Z myślą o użytkowniku oraz wykonawcy, jako jedyne na rynku oferowane są z 2-letnią gwarancją połączoną z opieką serwisu fabrycznego w domu Klienta. Szczególnie opieka serwisu stanowi atut nie tylko dla właściciela urządzenia, ale i dla instalatora, oszczędzając w razie sytuacji awaryjnej jego czas i finanse jakie były by ponoszone na wizytę serwisową.
Typoszereg Wilo-DrainLift MINI3 składa się z 3 modeli: 2 do wody szarej i 1 do ścieków z fekaliami.
Jakie są możliwości współpracy Wilo-DrainLift MINI3-XS/WC z przyborami sanitarnymi
Kompaktowe przepompownie ścieków z fekaliami, mające zastosowanie np. w toalecie zlokalizowanej w piwnicy, podlegają stosunkowo rygorystycznym wymaganiom normy PN-EN 12050-3. Oznacza to m.in. możliwość odprowadzania ścieków z przyborów umieszczonych w jednym pomieszczeniu, pod warunkiem, że mieszkańcy domu mają do dyspozycji toaletę położoną na wyższym poziomie z grawitacyjnym odprowadzeniem ścieków.
Zewnętrzna budowa Wilo-DrainLift MINI3-XS/WC: 1- króciec tłoczny DN32/40, 2- lewo- i prawostronne przyłącze dopływu z klapą zwrotną DN40/50, 3- przyłącze miski ustępowej WC do wyboru od frontu lub z boku, 4- przyłącze dopływu DN40, 5- trwała estetyczna obudowa, 6- wentylacja z wkładem z węgla aktywnego, 7- szczelna pokrywa demontowana bez konieczności odłączania urządzenia.
Do kompaktowej przepompowni ścieków z fekaliami takiej jak Wilo-DrainLift MINI3-XS/WC można zgodnie z normą PN-EN 12050-3 podłączyć takie przybory sanitarne jak:
- 1x miska WC
- 1x umywalka
- 1x prysznic
- 1x bidet lub pisuar
Do tego typu urządzeń, norma nie dopuszcza możliwości podłączania wanny, pralki, czy zmywarki. Powodem jest albo zbyt duża ilość odprowadzanej wody (wanna), albo brak kontroli odprowadzania wody podczas długiego czasu pracy pralki, czy zmywarki.
Jeżeli zachodzi potrzeba odprowadzenia ścieków z wanny, pralki, czy zmywarki to należy je podłączyć do odrębnej pompowni dla ścieków bez fekaliów (woda szara) według normy PN-EN 12050-2. Do takich celów służą 2 modele: Wilo-DrainLift MINI3-XS oraz Wilo-DrainLift MINI3-XXS. Ten ostatni cechuje się najmniejszymi rozmiarami dla możliwości zabudowy w ciasnych przestrzeniach.
Jak dobrać kompaktową przepompownię ścieków?
Dobór kompaktowej przepompowni ścieków można przeprowadzić na podstawie tabeli obsługiwanych przyborów, bądź dzięki konfiguratorowi Wilo dla tego typu urządzeń. Pozwala to uniknąć błędów w doborze, szczególnie gdy w pomieszczeniu znajduje się większa liczba przyborów jak np. toaleta WC oraz wanna, czy pralka (tych przyborów nie można łączyć razem dla jednej przepompowni).
Prawidłowy dobór kompaktowej przepompowni ścieków uwzględnia w szczególności możliwości łączenia odpływów ścieków z fekaliami z tzw. wodą szarą odprowadzaną z umywalki, wanny, pralki, zlewozmywaka itd.
Jeszcze wyższe wymagania? Wybierz przepompownie klasy Premium: Wilo-DrainLift MINI5
Dla jeszcze wyższych wymagań przewidziany jest typoszereg Wilo-DrainLift MINI5. Zapewnia on podwyższony standard higieniczny obsługi serwisowej, a także nadzoru dzięki wbudowanej sygnalizacji alarmowej na wypadek przepełnienia.
Najbardziej wszechstronny model Wilo-DrainLift MINI5-XS/WC oprócz odprowadzania wody szarej może być podłączony do odpływu bardziej agresywnej cieczy jaką jest kondensat z kotłów gazowych lub ścieki z regeneracji domowej stacji zmiękczania wody.
Gdzie można stosować przepompownie ścieków dla ograniczonego zakresu zastosowania według normy PN-EN 12050-3?
Kompaktowe przepompownie ścieków bez fekaliów jak np. Wilo-DrainLift MINI3-XS czy Wilo-DrainLift MINI3-XXS można stosować zgodnie z normą PN-EN 12050-2, wykorzystując szerokie możliwości urządzeń Wilo. Przepompownie przeznaczone do odprowadzenia ścieków z fekaliami, podlegają ściślejszym wymaganiom normy PN-EN 12050-3. W ich przypadku mówi się o tzw. ograniczonym zakresie zastosowania, co wiąże się głównie z koniecznością zapewnienia wyższego poziomu kontroli prawidłowego działania urządzenia.
Zgodnie z normowymi wymaganiami należy pamiętać o takich wskazaniach jak:
- zastosowanie dla małej liczby użytkowników (rodzina),
- powyżej poziomu cofki w kanalizacji musi być dostępna inna toaleta WC,
- przepompownia oraz obsługiwane przybory są w jednym pomieszczeniu,
- miska ustępowa WC jest podłączona do pompownie w odległości do 0,5 m,
- nie jest dopuszczalne spłukiwanie ciśnieniowe miski ustępowej,
- zalecana ilość wody do spłukiwania: od 6 do 9 litrów,
- maksymalna temperatura ścieków do 35°C.