Zmiany klimatu powodują długie okresy bezdeszczowe oraz nawalne deszcze w krótkim okresie. Dodając do tego fakt, że w obszarach zabudowanych występują duże powierzchnie utwardzone można stwierdzić, że magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej są niezbędne dla zrównoważonej gospodarki wodnej.
Jednocześnie wykorzystywanie wody deszczowej w gospodarstwach domowych podłączonych do wodociągu pozwala znacząco ograniczyć koszty użytkowania nieruchomości. Woda deszczowa w gospodarstwach domowych może być bowiem wykorzystywana do różnych celów, obok podlewania ogrodu coraz częściej słyszy się o wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania toalet. Rozwiązanie to jest ekologiczne i ekonomiczne, a co za tym idzie warte uwagi właścicieli domów nowopowstających, jak i nieruchomości modernizowanych.
Dlaczego wykorzystanie wody deszczowej jest ważne?
W ciepłych miesiącach coraz częściej spotykamy się z ograniczeniami poboru wody wodociągowej na cele podlewania roślin. Latem zużycie wody zazwyczaj rośnie, a ilość opadów jest nierównomierna, stąd pojawiają się sugestie czy wręcz zakazy wykorzystywania wody pitnej z wodociągu do podlewania trawników i nasadzeń. Wykorzystanie wody deszczowej dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom, jest korzystne i przyjazne dla środowiska naturalnego, zarówno w domu, ogrodzie jak i dużych kompleksach biurowo-handlowych. Do celów takich jak higiena osobista, picie i przygotowania potraw, niezbędna jest woda najwyższej klasy, będąca zdatna do spożycia, powyższe cele stanowią jednak tylko 50% dziennego zapotrzebowania na wodę, a na pozostałe 50% możemy skutecznie wykorzystać właśnie darmową wodę opadową. To pozwoli nam ograniczyć koszty eksploatacji nieruchomości, przy jednoczesnej poprawie warunków środowiskowych w miejscu naszego zamieszkania.
Do jakich celów możemy wykorzystać wodę deszczową?
Woda deszczowa bez odpowiedniego przegotowania jest niezdatna do picia! Dlatego jej zastosowanie powinno być skierowane do aplikacji takich jak:
- podlewanie terenów zielonych, ogródków działkowych – deszczówka jest naturalnym źródłem wody również dla naszych upraw,
- mycie okien oraz szeroko pojęta woda gospodarcza – deszczówka jest wodą miękką dzięki czemu nie na szybach nie odkłada się kamień powodując smugi i zacieki,
- wykorzystanie wody deszczowej do spłuczek toaletowych – idealnym zastosowaniem wody deszczowej jest doprowadzenie jej do spłuczek toaletowych. Niemal 35% dziennego zapotrzebowania na wodę na mieszkańca przypada na spłukiwanie toalet. Taka aplikacja pozwoli na znaczące obniżenie miesięcznych rachunków za wodę wodociągową, wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet to także duży ukłon w stronę środowiska naturalnego,
- woda do celów rolniczych – mniejsza zawartość minerałów w wodzie deszczowej powoduje iż lepiej rozpuszczane są w niej różnego rodzaju substancje powierzchniowo czynne wykorzystywane do mycia jak również środki owado- i grzybobójcze.
Czy opłaca się wykorzystywać wodę deszczową?
Wykorzystanie wody deszczowej w gospodarstwach domowych wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Dzięki zastosowaniu centrali wykorzystując deszczówkę w domu np do spłukiwania toalet możesz o ponad 30% zmniejszyć miesięczne zużycie wody.
- dbasz o środowisko,
- obnizasz rachunki za wodę wodociągową,
- OBNIŻASZ RACHUNKI NA WYWÓZ ODPADÓW w gminach w których naliczane są stawki na podstawie zużycia wody.
Dla przykładu w Łodzi z 1m3 wody zapłacisz 9zł jako stawka za wywóz odpadów. Roczne żuzucie wody dla domu jednorodzinnego (4 os. i zieleń 500m2) wyniesie ok 182 m3/rok.
Koszt wody i ścieków = 182 * 10zł/m3 = 1820 zł
Koszt odpadów = 182 * 9zł/m3 = 1638 zł
Razem = 3458 zł/rok
Wykorzystując deszczówkę (120m2 powierzchni dachu = uzysk ok 70 m3 desczczowki rocznie) obniżysz zużycie wody do:
182 m3– 70 m3 = 112 m3 * 19zl/m3 (woda, ścieki i odpady) = 2128 zł
Minimalne oszczędności: 1330 zł/rocznie