Wykorzystanie wody deszczowej: gdzie i dlaczego? | doborpompy.pl

Wykorzystanie wody deszczowej: gdzie i dlaczego?

Zmiany klimatu powodują długie okresy bezdeszczowe oraz nawalne deszcze w krótkim okresie. Dodając do tego fakt, że w obszarach zabudowanych występują duże powierzchnie utwardzone można stwierdzić, że magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej są niezbędne dla zrównoważonej gospodarki wodnej.

W ciepłych miesiącach coraz częściej spotykamy się z ograniczeniami poboru wody wodociągowej na cele podlewania roślin. Latem zużycie wody zazwyczaj rośnie, a ilość opadów jest nierównomierna. Wykorzystanie wody deszczowej dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom, jest korzystne i przyjazne dla środowiska naturalnego, zarówno w domu, ogrodzie jak i dużych kompleksach biurowo-handlowych. Do celów takich jak higiena osobista, picie i przygotowania potraw, niezbędna jest woda najwyższej klasy, będąca zdatna do spożycia, powyższe cele stanowią jednak ok 50% dziennego zapotrzebowania na wodę, a na pozostałe możemy skutecznie wykorzystać właśnie darmową wodę opadową.
Woda deszczowa bez odpowiedniego przegotowania jest niezdatna do picia! Dlatego jej zastosowanie powinno być skierowane do aplikacji takich jak:

  • podlewanie terenów zielonych, ogródków działkowych – deszczówka jest naturalnym źródłem wody również dla naszych upraw,
  • mycie okien oraz szeroko pojęta woda gospodarcza – deszczówka jest wodą miękką dzięki czemu nie na szybach nie odkłada się kamień powodując smugi i zacieki,
  • wykorzystanie wody deszczowej do spłuczek toaletowych – idealnym zastosowaniem wody deszczowej jest doprowadzenie jej do spłuczek toaletowych. Niemal 35% dziennego zapotrzebowania na wodę na mieszkańca przypada na spłukiwanie toalet. Taka aplikacja pozwoli na znaczące obniżenie miesięcznych rachunków za wodę wodociągową,
  • woda do celów rolniczych – mniejsza zawartość minerałów w wodzie deszczowej powoduje iż lepiej rozpuszczane są w niej różnego rodzaju substancje powierzchniowo czynne wykorzystywane do mycia jak również środki owado- i grzybobójcze.

Czy to się opłaca?

Dzięki zastosowaniu centrali wykorzystując deszczówkę w domu np do spłukiwania toalet możesz o ponad 30% zmniejszyć miesięczne zużycie wody.

  • dbasz o środowisko,
  • obnizasz rachunki za wodę wodociągową,
  • OBNIŻASZ RACHUNKI NA WYWÓZ ODPADÓW w gminach w których naliczane są stawki na podstawie zużycia wody.

Dla przykładu w Łodzi z 1m3 wody zapłacisz 9zł jako stawka za wywóz odpadów. Roczne żuzucie wody dla domu jednorodzinnego (4 os. i zieleń 500m2) wyniesie ok 182 m3/rok.

Koszt wody i ścieków = 182 * 10zł/m3 = 1820 zł

Koszt odpadów = 182 * 9zł/m3 = 1638 zł

Razem = 3458 zł/rok

Wykorzystując deszczówkę (120m2 powierzchni dachu = uzysk ok 70 m3 desczczowki rocznie) obniżysz zużycie wody do:

182 m3– 70 m3 = 112 m3 * 19zl/m3 (woda, ścieki i odpady) = 2128 zł

Minimalne oszczędności: 1330 zł/rocznie