Pompa CWU | Jaka pompa cyrkulacyjna do CWU? | doborpompy.pl

Pompa CWU

pompa cwuBy zapewnić sobie stały dopływ ciepłej wody w kranie, instalacji wodnej w budynku potrzebna jest pompa CWU. Urządzenie to pozwala na zachowanie stałego obiegu ciepłej wody użytkowej od podgrzewacza, którym może być np. kocioł gazowy do urządzenia końcowego, a więc punktu, z którego czerpiemy wodę. Efektywna praca takiej pompy oznacza, że nigdy nie musimy czekać na pojawienie się ciepłej wody, a jej temperatura jest stała – bez względu na to, ile jej zużyjemy. Jest to zatem rozwiązanie korzystnej i komfortowe pod każdym względem.

Dobra pompa CWU, czyli jaka?

Na rynku znaleźć można szeroki wybór pomp cyrkulacyjnych przeznaczonych do instalacji CWU. Większość z nich to pompy mające tak zwany „mokry wirnik silnika” – pozbawione dławnicy, ze stojanem zabezpieczony specjalną tuleją bądź osłonką ze stali szlachetnej. Taka konstrukcja zapewnia wydajną oraz niezawodną pracę.

Jak jednak, spośród wielu modeli pomp CWU wybrać tę optymalną? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

  • jakość wykonania,
  • parametry techniczne – pompa CWU musi być dostosowana pod względem wydajności i możliwego obciążenia do stopnia zaawansowania naszej instalacji – inna pompa potrzebna będzie do instalacji przydomowej, inna zaś do przemysłowej,
  • marka – najlepiej zainwestować w pompę znanej i cenionej firmy, gdyż to przekłada się zazwyczaj na lepszą jakość pracy oraz bardziej stabilną konstrukcję,
  • cenę – rozsądną decyzją jest wybór sprzętu łączącego dobrą klasę jakości z korzystnymi warunkami finansowymi.

Szeroki wybór dobrej klasy pomp CWU znaleźć można m.in. w ofercie firmy Wilo. Jeśli jesteś zainteresowany ich zakupem – sprawdź nasz wykaz punktów, gdzie nabędziesz te urządzenia na najlepszych warunkach.

Co robi pompa cyrkulacyjna?

Pompę cyrkulacyjną wykorzystuje się do tłoczenia wody o podwyższonej temperaturze w instalacjach, które przygotowują ciepłą wodę użytkową (CWU). Ich praca polega na utrzymaniu stałego ciśnienia oraz temperatury cieczy we wszystkich punktach układu.

Jak dobrać pompę cyrkulacyjną do CWU?

Decydując się na pompę cyrkulacyjną c.w.u. należy wziąć pod uwagę jej wydajność i wysokość podnoszenia. Wydajność pompy zależy od ilości wody w instalacji C.W.U. , dodatkowo przy obliczeniach bierze się pod uwagę liczbę wymian wody w instalacji.

Nowoczesna i dobrze dobrana pompa cyrkulacyjna będzie służyła bezproblemowo długie lata. Przy decyzji o zakupie danej pompy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej jakość. Gdy upewnimy się co do jakości kolejnym krokiem będzie sprawdzenie parametrów pracy pompy, które powinny zostać precyzyjnie dopasowane do instalacji C.W.U.

Wybierając urządzenia renomowanych producentów uzyskasz sprawne działanie instalacji grzewczej. Na naszej stronie znajdziecie pompy obiegowe do instalacji CO, jak i pompy cyrkulacyjne wykorzystywane w instalacjach C.W.U. Produkty Wilo firmują się wysoką wydajnością, trwałością, a także kompaktową budową i prostym montażem.

Instalacja pomp cyrkulacyjnych CWU 

W instalacji ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją jest dodatkowy przewód umożliwiający powrót wody do podgrzewacza z okolic najbardziej oddalonego od niego punktu poboru (gdy punkty poboru są podłączone szeregowo do jednego przewodu; w układzie równoległym jest potrzebnych kilka przewodów cyrkulacyjnych) oraz pompa wymuszająca krążenie wody przy zamkniętych zaworach czerpalnych w utworzonej w ten sposób pętli. Taka konstrukcja powoduje, że woda wypełniająca przewody jest na bieżąco dogrzewana w podgrzewaczu i dostępna natychmiast po otwarciu wypływu w wszystkich punktach instalacji. Dodatkowo warto wiedzieć, że wymuszony ruch ciepłej wody zapobiega powstawaniu w rurach tzw. zastoin, będących pożywką do rozwoju bakterii. Bakterie mogą pogorszyć parametry zdrowotne wody a także być przyczyną zatruć czy chorób.

Czy montaż pompy cyrkulacyjnej w instalacji C.W.U jest opłacalny?

Pompa obiegowa ma za główne zadanie utrzymywać odpowiedni obieg cieczy w instalacji, gwarantując równomierne rozgrzewanie się stanowiących element instalacji grzewczych kaloryferów. Pompy cyrkulacyjne umożliwiają natychmiastowe korzystanie z ciepłej wody, będącej podgrzewaną podczas działania kotła CO.

Brak pompy cyrkulacyjnej skutkuje koniecznością spuszczenia zimnej wody z rur, zanim z kranu popłynie ciepła woda. Takie rozwiązanie przyczynia się do wyższych rachunków za wodę, bo ta nie niewykorzystana często spływa do kanalizacji. Dzięki zakupowi pompy cyrkulacyjnej wzrasta komfort korzystania z instalacji C.W.U, a uczestnicy poboru wody oszczędzają więcej pieniędzy.