Pompa do studni - Pompa Zanurzeniowa - Pompa Zatapialna

Pompa zanurzeniowa

Pompy zatapialne do studni

pompa zanurzeniowa do studniWysokiej klasy pompa zanurzeniowa jest urządzeniem, które pozwala na efektowne przepompowywanie wody – zarówno czystej, jak i brudnej. Pompy zanurzeniowe sprawdzą się w szerokim spektrum zastosowań. Używać je można między innymi do:

  • pozbywania się wody z zalanych i podtopionych piwnic,
  • pompowania wody ze studni drenażowych,
  • wypompowania wody z basenów, oczek wodnych i podobnych zbiorników,
  • przepompowania ścieków – nawet z zanieczyszczeniami o dużej średnicy,
  • i w wielu innych sytuacjach.

Właściwie dobrane urządzenie zapewni niezawodną i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Co ważne pompa zanurzeniowa nie musi być użytkowana w trybie pracy ciągłej. Z rozwiązania możemy korzystać w zależności od potrzeby. Kompaktowy rozmiar wielu modeli umożliwia łatwe przechowywanie pompy oraz jej relokację. W rezultacie pompa zatapialna lub zanurzeniowa to urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań, z którego możemy korzystać na wiele sposobów.

Jaka pompa zatapialna sprawdzi się najlepiej?

Na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór pomp zatapialnych – zarówno przeznaczonych do wody czystej, jak i do wody brudnej, a także uniwersalnych.

Pompy do wody czystej najlepiej sprawdzają się jako pompy do studni – w tym studni głębinowych, kręgowych czy wielu innych i pozwalają na efektywne przepompowanie wody nawet do 60 m w górę (w zależności od wybranego modelu). Jeśli potrzebna Ci jest dobra pompa do studni – zanurzeniowa będzie z całą pewnością dobrym rozwiązaniem, na które warto postawić.

Parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru pompy zatapialnej

A na co konkretnie zwrócić uwagę, oglądając pompy zatapialne i próbując wybrać najbardziej optymalną dla swojej instalacji? Najważniejsze czynniki, jakim należy się przyjrzeć to m.in.:

  • klasa energetyczna – im będzie wyższa, tym mniej prądu zużyje pompa w trakcie pracy i tym niższe, w związku z tym, będą koszty jej eksploatacji,
  • parametry techniczne pracy – warto zwrócić uwagę na to, czy pompa nadaje się do przetwarzania zanieczyszczeń o wysokiej średnicy czy też nie oraz jaką moc pracy oferuje,
  • rozmiary – pompa powinna być odpowiednio duża – tak, by pasowała do specyfiki instalacji, w zależności od tego, czy tworzymy instalację przydomową czy też przemysłową,
  • konstrukcja – dobra pompa posiada zabezpieczenia przed korozją oraz mechanizmy umożliwiające sprawną pracę nawet przy rzadkiej bądź bardzo intensywnej eksploatacji,
  • marka – najlepiej zdecydować się na inwestycję w pompę wysokiej klasy, od firmy, która jest ceniona na całym świecie, gdyż jest to najlepsza gwarancja wydajnej pracy przez lata,
  • cena – powinniśmy na nią zwrócić uwagę, ale nie powinien to być pierwszy czynnik decydujący o nabyciu takiego czy innego produktu. Zakup pompy to decyzja na długie lata, co oznacza, że czasem warto zainwestować więcej, by w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić.

Pompy Wilo – dobry wybór

Jednym z cenionych producentów pomp, na którego ofertę warto zwrócić uwagę jest firma Wilo. Producent ten oferuje szeroki wybór nowoczesnych pomp zanurzeniowych, które niezawodnie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Wysokie parametry techniczne, łatwość montażu oraz obsługi, a przede wszystkim dobry stosunek jakości do ceny to najważniejsze zalety tych właśnie urządzeń.

Jeśli jesteś zainteresowany ich zakupem, przyjrzyj się bliżej naszym poradnikom dotyczącym doborowi pomp, obejrzyj katalogi produktów, a następnie sprawdź, gdzie blisko Ciebie znajduje się sprawdzony punkt sprzedający pompy najlepszych marek. W ofercie mamy również pompy CWU.

Jak działa pompa zanurzeniowa?

Najważniejszym parametrem na jaki trzeba zwrócić uwagę przed zakupem pompy zanurzeniowej jest jej moc. Modele o mniejszej mocy np. 300W można użyć w przydomowym oczku wodnym. Pompa zanurzeniowa o mocy 1100W sprawnie opróżni bez przeszkód zalane pomieszczenie. Dobierając odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb, powinno się zwrócić uwagę na to, jakiej wielkości odpady jest ono w stanie przefiltrować. Istnieją urządzenia potrafiące przepuścić zanieczyszczenia o średnicy od 5 do 50 mm. W sytuacji gdy przeszkody będą powyżej tych wymiarów warto jest pomyśleć o dodatkowym zakupie czyli rozdrabniaczu.

Nowoczesne pompy zatapialne zasilane są energią elektryczną i wyposażone w szczelną obudowę, co zapobiega zwarciom. Obowiązkowym elementem pompy w sytuacji kiedy  urządzenie nie jest całkowicie zanurzone jest specjalny płaszcz chłodzący, którego zadaniem jest chronić silnik przed przegrzaniem,. Kupując pompę zanurzeniową powinno się otrzymać pływak umożliwiający regulowanie poziomu wody w zbiorniku. Kiedy wskazany przez pływak poziom wody zostanie osiągnięty, wówczas sprzęt przerywa pracę co pozwala uniknąć awarii.

Warto wiedzieć, że w zależności od producenta pompa zanurzeniowa jest wyposażona w automatyczne włączniki, które powodują samoczynnie załączanie się do pracy. Dzięki tej funkcji możemy oszczędnie gospodarować energią elektryczną i chronić mechanizm urządzenia. Uruchomiona pompa zanurzeniowa, dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom pracuje bardzo cicho. W momencie gdy silnik pracuje, pompa zasysa wodę i tłoczy ją do wybranego miejsca poprzez specjalny elastyczny wąż tłoczny.

Zastosowanie pomp zanurzeniowych

Pompa zanurzeniowa jest przeznaczona do pracy w domu jak i ogrodzie. Pompa zanurzeniowa doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy doszło do zalania pomieszczenia lub gdy chcemy opróżnić basen z wody i koniecznym staje się wypompowywanie wody. Taki rodzaj urządzenie poradzi sobie najlepiej. Pompa zanurzeniowa jest także niezastąpiona do zastosowania w przypadku wody brudnej i często wykorzystuję się ją do przepompowywania ścieków. Pompy zanurzeniowe idealnie nadają się do przepompowywania wody z punktu A do punktu B. i w szybkim czasie pozwolą opróżnić beczkę czy studzienkę odtransportowując wodę dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. Pompy zanurzeniowe zabezpieczone są przed pracą na sucho dzięki zastosowaniu pływaków lub elektronicznych czujników. Pompa automatycznie wyłącza się w momencie, gdy poziom wody spadnie poniżej określonego minimum. Jest to doskonała funkcja gdyż nie potrzeba nadzorować pracy pompy i można zająć się innymi zaplanowanymi czynnościami.

W sprzedaży dostępne są pompy zatapialne, przeznaczone do zanurzenia w cieczy, która ma być wypompowana.  Nie ma znaczenia czy jest to woda czysta, woda brudna, szambo lub ścieki. Takie urządzenie przydadzą się właścicielom domów jednorodzinnych, rolnikom i w końcu firmom budowlanym do osuszenia terenu przeznaczonego pod realizację inwestycji.

Sprzedawane na rynku pompy wyposażone są w pływak. To element zapobiegający pracy pompy na sucho i tym samym chroniący pompę zanurzeniową przed ewentualnym uszkodzeniem.

Duże zróżnicowanie dostępnych na rynku pomp do wody brudnej pozwala znaleźć sprzęt dopasowany do konkretnych potrzeb i warunków. Stojąc przed wyborem zakupu i porównywaniem poszczególnych modeli pomp zwróć uwagę na: maksymalną wysokość podnoszenia, moc silnika, maksymalną średnicę zanieczyszczeń.