Jaka pompa do deszczówki? Pompa zatapialna do wody deszczowej | DoborPompy.pl

Jak rozwiązać problem wody deszczowej na działce?

Gwałtowna ulewa lub wiosenne roztopy mogą sprawić, że woda opadowa zaleje piwnicę i garaż naszego domu. Wiązać może się to z szeregiem różnorodnych problemów.
Zapobiec takiej sytuacji można m.in. przy pomocy zatapialnej pompy Wilo-Drain.

PORADNIK: Jak zabezpieczyć garaż i piwnicę przed zalaniem?
Pompa Wilo-Drain TM.

 

Jaka pompa do deszczówki?

Odpowiedzią na problem z nadmiarem wody opadowej zalewającej garaż czy piwnicę są pompy do deszczówki lub pompy do wody ściekowej. Urządzenia tego typu działają w sposób automatyczny zapewniając odpompowywanie nadmiaru wody opadowej ze studzienek zlokalizowanych w najbardziej wrażliwych miejscach. Standardowo pompa do deszczówki jest instalowana w studzienkach znajdujących się poniżej gruntu, a więc miejscach najbardziej podatnych na zalewanie, takich jak podjazdy czy schody. Dobre jakości pompa zatapialna do wody deszczowej może z powodzeniem przetłoczyć wodę opadową daleko od domu lub wtłoczyć ją do specjalnego zbiornika. Gromadzenie wody opadowej w zbiornikach pozwala na jej efektywne zagospodarowanie m.in. do podlewania nasadzeń w ogrodzie. Rozwiązanie to jest ekologiczne i ekonomiczne.

Jak działa pompa do wody deszczowej?

Pompa zatapialna do wody deszczowej Wilo-Drain jest urządzeniem, które jest gotowe do użycia bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Pompę wystarczy umieścić na dnie studzienki kanalizacyjnej i podłączyć do prądu. Wyposażone w pływak urządzenie rozpocznie pracę, gdy tylko poziom wody w studzience się podniesie. Pompa jest przeznaczona do tłoczenia wody opadowej, w związku z czym bardzo dobrze radzi sobie w przypadku lekko zanieczyszczonego medium, do którego trafiają zanieczyszczenia powierzchniowe.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku pompy do wody ściekowej jest wyposażenie urządzenia w funkcję twister. Pompa do deszczówki z funkcją twister miesza wodę przed jej odpompowaniem, dzięki czemu zanieczyszczenia i osady są usuwane ze studzienki wraz z wodą opadową. W praktyce rozwiązanie to ogranicza ryzyko zapychania się studzienki i ogranicza jej obsługowość do absolutnego minimum – częstotliwość czyszczenia studzienki, w której pracuje pompa z funkcją twister jest znacznie niższa niż w przypadku studzienki bez pompy.

Przepompownia wody deszczowej – jak to działa? Czy się opłaca?

Przepompownia wody deszczowej niesie za sobą dwie podstawowe korzyści:

  • ogranicza ryzyko zalania powierzchni domu znajdujących się poniżej gruntu, a więc garaży i piwnic – to pozwala znacząco ograniczyć straty finansowe wynikające z lokalnych podtopień,
  • pozwala zagospodarować wodę opadową, dzięki czemu zostaje ona spożytkowana w ramach gospodarstwa domowego – to pozwala ograniczyć rachunki za wodę wodociągową i jednocześnie poprawić warunki środowiskowe panujące w miejscu zamieszkania.

Przepompowania wody deszczowej bazująca na wysokiej jakości pompach do deszczówki jest systemem wysokowydajnym, a zarazem ekonomicznym i ekologicznym w użytkowaniu. Jego zalety odczuje każdy właściciel domu jednorodzinnego, który zdecyduje się na wykorzystywanie wody opadowej w ogrodzie i/lub domu.