Ogrzewanie budynku - doborpompy.pl

Ogrzewanie budynku

Jak działa pompa centralnego ogrzewania?

Ogrzewanie centralne polega na jednoczesnym ogrzewaniu wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła umiejscowionego w jednym z ogrzewanych pomieszczeń lub w miejscu zlokalizowanym poza nimi. Niezależnie od zastosowanych odbiorników ciepła – grzejników ściennych czy ogrzewania podłogowego – cieczowe centralne ogrzewanie polega na obiegu medium grzewczego na trasie kocioł-grzejnik. Obieg ten jest najczęściej wymuszony, do czego służy […]

Czytaj więcej ->

Zasady doboru pompy obiegowej do CO

Zasady doboru pompy obiegowej przede wszystkim opierają się na określeniu wymaganego punktu jej pracy. Punkt pracy na wykresie charakterystyki pompy obiegowej wskazuje z jaką wydajnością (natężeniem przepływu) pompa może pracować przy danej wysokości podnoszenia. Wysokość podnoszenia wynika z oporów przepływu jakie stawia cały układ – orurowanie, armatura i np. źródło ciepła.

Czytaj więcej ->

Jakie rodzaje pomp można stosować w instalacjach CO?

Aby uzyskać poczucie komfortu cieplnego, przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, należy zapewnić dobrą regulacyjność całego systemu grzewczego. W ten sposób system dostosowuje o lokalnie w pomieszczeniach i globalnie – swoją wydajność. Standardowym rozwiązaniem i staje się zazwyczaj zastosowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach. Jednak ich praca polegająca na dławieniu natężenia przepływu wody grzewczej celu zmniejszania mocy grzejnika, odgrywa wpływ na pracę pompy obiegowej. Nowego typu pompy nazywane czasem „inteligentnymi”, potrafią dostosować swoją pracę do zmieniających się warunków – oporów przepływu w obiegu.

Czytaj więcej ->

Prawidłowy montaż pompy CO

Zastosowanie pompy obiegowej w instalacji grzewczej stało się standardem w nowoczesnych systemach, gdzie występują elementy regulacyjne jak np. standardowe zawory termostatyczne instalowane przy grzejnikach. Pompa obiegowa zapewnia efektywną pracę systemu grzewczego, możliwość stosowania regulacji natężenia przepływu, małą bezwładność pracy. Pozwala także na stosowanie małych przekrojów rur – znacznie mniejszych niż dla starego typy układów grawitacyjnych.

Czytaj więcej ->

Ile można zaoszczędzić na pompie wymieniając pompę standardową na energooszczędną?

W sezonie grzewczym standardowa pompa starego typu, często przewymiarowana w stosunku do potrzeb instalacji, zużywa nawet 525 kWh, czyli więcej niż pralka czy telewizor. Rocznie to koszt energii sięgający nawet 420 zł!! Szokujące, prawda? Rzadko kiedy mamy tego świadomość i nie szukamy w kotłowni oszczędności! Warto jednak tam zajrzeć i odczytać z tabliczki znamionowej moc […]

Czytaj więcej ->