Ogrzewanie budynku - doborpompy.pl

Ogrzewanie budynku

Jaka pompa obiegowa do CO?

Pompa obiegowa to doskonałe rozwiązanie do prostej instalacji z grzejnikami. Pompy obiegowe zazwyczaj mają silniki z regulacją prędkości obrotów – trzystopniową lub czterostopniową. Zgodnie z aktualnymi przepisami pompy obiegowe muszą mieć elektroniczną regulację. Płynna regulacja pozwala dostosowywać wydajność pompy obiegowej do aktualnego zapotrzebowania i modyfikować jej moc tak, aby pracowała zgodnie z charakterystyką odpowiadającą najwyższej sprawności urządzenia.

Czytaj więcej ->

Pompy do centralnego ogrzewania, co warto wiedzieć?

By centralne ogrzewanie pracowało efektywnie, potrzebna jest wysokiej klasy pompa c.o. – taka, która wyróżnia się odpowiednimi parametrami technicznymi – dostosowanymi do warunków panujących w danym budynku. W jaki sposób wybrać odpowiednie pompy CO – tak, by być zadowolonym z rezultatów jej pracy? Korzystając z naszego serwisu, dowiesz się wszystkiego, co potrzebne podczas podejmowania decyzji. […]

Czytaj więcej ->

Zasady doboru pompy obiegowej do CO

Zasady doboru pompy obiegowej przede wszystkim opierają się na określeniu wymaganego punktu jej pracy. Punkt pracy na wykresie charakterystyki pompy obiegowej wskazuje z jaką wydajnością (natężeniem przepływu) pompa może pracować przy danej wysokości podnoszenia. Wysokość podnoszenia wynika z oporów przepływu jakie stawia cały układ – orurowanie, armatura i np. źródło ciepła.

Czytaj więcej ->

Jakie rodzaje pomp można stosować w instalacjach CO?

Aby uzyskać poczucie komfortu cieplnego, przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, należy zapewnić dobrą regulacyjność całego systemu grzewczego. W ten sposób system dostosowuje o lokalnie w pomieszczeniach i globalnie – swoją wydajność. Standardowym rozwiązaniem i staje się zazwyczaj zastosowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach. Jednak ich praca polegająca na dławieniu natężenia przepływu wody grzewczej celu zmniejszania mocy grzejnika, odgrywa wpływ na pracę pompy obiegowej. Nowego typu pompy nazywane czasem „inteligentnymi”, potrafią dostosować swoją pracę do zmieniających się warunków – oporów przepływu w obiegu.

Czytaj więcej ->

Gdzie zamontować pompę obiegową?

Montaż pompy obiegowej na zasilaniu lub na powrocie z instalacji grzewczej, zależy od specyfiki obiegu pompowego, a także wymagań kotła grzewczego, czy też wymiennika ciepła. Każde z rozwiązań cechuje się zaletami i ograniczeniami. Pompa obiegowa w kotłach wiszących o stosunkowo wysokich oporach przepływu jest montowana standardowo na powrocie z instalacji – zarazem wejściu do wymiennika ciepła spaliny/woda.

Czytaj więcej ->

Prawidłowy montaż pompy CO

Zastosowanie pompy obiegowej w instalacji grzewczej stało się standardem w nowoczesnych systemach, gdzie występują elementy regulacyjne jak np. standardowe zawory termostatyczne instalowane przy grzejnikach. Pompa obiegowa zapewnia efektywną pracę systemu grzewczego, możliwość stosowania regulacji natężenia przepływu, małą bezwładność pracy. Pozwala także na stosowanie małych przekrojów rur – znacznie mniejszych niż dla starego typy układów grawitacyjnych.

Czytaj więcej ->

Ile można zaoszczędzić na pompie wymieniając pompę standardową na energooszczędną?

W sezonie grzewczym standardowa pompa starego typu, często przewymiarowana w stosunku do potrzeb instalacji, zużywa nawet 600 kWh, czyli więcej niż pralka czy telewizor. Rocznie to koszt energii sięgający nawet 330 zł!! Szokujące, prawda? Rzadko kiedy mamy tego świadomość i nie szukamy w kotłowni oszczędności! Warto jednak tam zajrzeć i odczytać z tabliczki znamionowej moc […]

Czytaj więcej ->