Pompy hydroforowe. Jak dobrać? Jaka jest najlepsza? | doborpompy.pl

Pompy hydroforowe. Jak dobrać? Jaka jest najlepsza?

Jak dobrać wydajność pompy hydroforowej?
Co powoduje przewymiarowanie lub niedowymiarowanie pompy hydroforowej?
Jaka jest najlepsza pompa hydroforowa?

Postępujący kryzys wody na całym świecie powoduje, że świeża i czysta woda staje się coraz trudniej dostępna. Pompy hydroforowe stanowią ważny element w dostarczaniu wody do kranu jak również w redukcji zużycia wody dzięki odpowiedniej regulacji pompy.

Z realistycznego punktu widzenia zadaniem pompy czy zestawu hydroforowego jest dostarczenie pod odpowiednim ciśnieniem wymaganej ilości wody do punktów czerpalnych tj. karny, WC, system nawadnia zielni. W przypadku domu jednorodzinnego należy przyjąć, że wydajność pompy w zakresie 1-2 m3/h w zupełności pokryje maksymalne zapotrzebowanie na wodę dla 4 osób. Komfortowy wypływ wody zapewni już ciśnienie na poziomie ok 1 – 1,5 bar. Warto mieć na uwadze, że im mniejsze ciśnienie na wypływie tym mniej wody zużywamy.

Może się jednak okazać, że mamy większe wymagania i będą potrzebne wyższe parametry. Jeżeli uwzględnimy posiadanie systemu nawadniania to optymalne ciśnienie będzie na poziomie 2,5 – 3,5 bar. Tym samym pompa hydroforowa powinna być ustawiona właśnie na wyższe ciśnienie tak aby zapewnić ciśnienie wody dodatkowo na cele nawadniania czy podlewania.

Ważną kwestią jest pamiętać aby pompa hydroforowa nie przekraczała 6 bar ciśnienia przy załączaniu i wyłączaniu. Dlaczego? Otóż może to prowadzić do uszkodzenia armatury i bardzo nieprzyjemnego dla użytkownika wystrzału wody przy otwieraniu kranu z wodą.

Zastosowanie przewymiarowanej pompy może przyczynić się do skoków ciśnienia, awarii armatury oraz wysokiego zużycia wody i prądu. Jednocześnie pompa o zbyt małych parametrach może prowadzić do sytuacji, gdzie na cele gospodarcze w domu ciśnienie i ilość wody jest wystarczająca, natomiast dla systemu nawadniania parametry te będą niewystarczające co może wiązać się z nierównomiernym zraszaniem terenu nawadnianego.

Pompy zaopatrzenia w wodę powinny mieć przynajmniej naczynie w postaci hydroforu redukującego uderzenia hydraulicznie a najlepiej regulator w postaci przetwornicy częstotliwości pozwalający na dostosowania mocy pompy do aktualnego zapotrzebowania na wodę. Pompa z falownikiem to chętnie kupowane przez polskich użytkowników rozwiązanie. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ilości miejsca w pomieszczeniu przez redukcję do minimum wielkości zbiornika, powoduje utrzymanie stałego ciśnienie wody oraz cichą pracę. Co istotne, niewielkie przewymiarowanie pompy nie będzie powodowało uderzeń ciśnienia czy wysokiego zużycia energii, gdyż regulator dostosowuje moc pobieraną przez silniki pompy do aktualnego rozbioru wody przez użytkowania.