Hydrofor - dobór do domu jednorodzinnego do studni głębinowej

Przykład – dobór hydrofora do domu jednorodzinnego

Hydrofor do studni głębinowej to urządzenie odpowiadające za utrzymanie prawidłowego ciśnienia wody w instalacji, dzięki któremu w każdym punkcie poboru wody w domu medium jest dostarczane pod identycznym ciśnieniem. Ułatwia to i usprawnia korzystanie z instalacji wodnej, która przy niższym ciśnieniu wody zwyczajnie nie funkcjonuje. Wybierając hydrofor do domu należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki decydujące o sprawnym działaniu instalacji, w tym oddalenie studni od obiektu budowlanego, liczbę kondygnacji i ujęć wody w domu, zapotrzebowanie nieruchomości na wodę.

Poniżej obrazujemy, jak prawidłowo dobrać hydrofor do studni głębinowej.

hydrofor do domu, do studni głębinowej

Hydrofor do domu dla czteroosobowej rodziny

Dobieramy hydrofor, który ma zasilić budynek jednorodzinny w wodę ze studni, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości 3 m od poziomu gruntu, a zestaw hydroforowy zamontowany ma być w piwnicy na posadzce 2 m od poziomu gruntu. Najwyżej położony odbiornik wody znajduje się 5 m od pompy. Studnia znajduje się 20 m od domu. W domu mieszkają 4 osoby.

Do opisanego przykładu do szybkiego obliczenia hydroforu możemy przyjąć następujący schemat:

  • Geometryczna wysokość podnoszenia Hgeo2 = 5 m (tj. różnica poziomów pomiędzy pompą a najwyżej położonym przyborem).
  • Do geometrycznej wysokości podnoszenia doliczamy różnicę poziomów pomiędzy pompą a lustrem wody (tj. Hgeo1=3-2=1 m). Czyli wysokość ssania to 6 m.
  • Doliczając 20% strat (tj. ok. 5 m, 20% długości rurociągu) oraz 20 m na to, aby uzyskać komfortowy wypływ obliczamy całkowitą wysokość podnoszenia H=31 m.
  • Przy standardowym domku jednorodzinnym możemy przyjąć, że wydajność hydroforu 1-3 m3/h w zupełności pokryje nam
    maksymalne zapotrzebowanie na wodę. Np.: dla 4-5 osobowej rodziny możemy przyjąć zapotrzebowanie na wodę 1,0 – 1,5 m3/h.

Odpowiedź:
Pożądaną pompę dobieramy na parametry
Q = 1,5 m3/h
H = 31 m

By móc komfortowo korzystać z pompy powinna być wyposażona w zbiornik przeponowy – najlepiej 50 litrowy eliminujący włączanie się pompy przy każdym odkręceniu kranu.

Z pola charakterystyk wybieramy hydrofor Wilo-Jet HWJ 203:

Charakterystyka hydrofora Wilo-Jet HWJ 203, hydrofor do studni głębinowej

Rys. Charakterystyka hydrofora Wilo-Jet HWJ 203

Czy warto samodzielnie dobierać hydrofor do studni?

Wybór zestawu hydroforowego jest teoretycznie prosty, jeśli jednak nie posiadamy wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie, warto skorzystać z fachowej pomocy eksperta. Specjalista pomoże nam w określeniu minimalnych oraz optymalnych parametrów technicznych urządzenia oraz w wyborze najbardziej optymalnego modelu. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja wodna w naszym domu będzie działała sprawnie i bez przestojów. Co ważne, podczas doboru urządzenia należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie danej nieruchomości. Dom mieszkalny jednorodzinny odznacza się większym zapotrzebowaniem na wodę w instalacji niż np. dom rekreacyjny, z którego korzystamy wyłącznie w weekendy i wakacje. Dlatego też przeznaczenie nieruchomości oraz intensywność jej eksploatacji stanowią istotny czynnik decydujący o wyborze danego zestawu hydroforowego. O ile w przypadku domu mieszkalnego nie warto decydować się na urządzenie o naszych niezbędnych parametrach technicznych, o tyle w przypadku nieruchomości rekreacyjnej takie urządzenie może się okazać wystarczające.