Hydrofor do studni głębinowej to urządzenie odpowiadające za utrzymanie prawidłowego ciśnienia wody w instalacji, dzięki któremu w każdym punkcie poboru wody w domu medium jest dostarczane pod identycznym ciśnieniem. Ułatwia to i usprawnia korzystanie z instalacji wodnej, która przy niższym ciśnieniu wody zwyczajnie nie funkcjonuje. Wybierając hydrofor do domu należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki decydujące o sprawnym działaniu instalacji, w tym oddalenie studni od obiektu budowlanego, liczbę kondygnacji i ujęć wody w domu, zapotrzebowanie nieruchomości na wodę.
Poniżej obrazujemy, jak prawidłowo dobrać hydrofor do studni głębinowej.
Hydrofor do domu dla czteroosobowej rodziny
Dobieramy hydrofor, który ma zasilić budynek jednorodzinny w wodę ze studni, gdzie lustro wody znajduje się na głębokości 3 m od poziomu gruntu, a zestaw hydroforowy zamontowany ma być w piwnicy na posadzce 2 m od poziomu gruntu. Najwyżej położony odbiornik wody znajduje się 5 m od pompy. Studnia znajduje się 20 m od domu. W domu mieszkają 4 osoby.
Do opisanego przykładu do szybkiego obliczenia hydroforu możemy przyjąć następujący schemat:
- Geometryczna wysokość podnoszenia Hgeo2 = 5 m (tj. różnica poziomów pomiędzy pompą a najwyżej położonym przyborem).
- Do geometrycznej wysokości podnoszenia doliczamy różnicę poziomów pomiędzy pompą a lustrem wody (tj. Hgeo1=3-2=1 m). Czyli wysokość ssania to 6 m.
- Doliczając 20% strat (tj. ok. 5 m, 20% długości rurociągu) oraz 20 m na to, aby uzyskać komfortowy wypływ obliczamy całkowitą wysokość podnoszenia H=31 m.
- Przy standardowym domku jednorodzinnym możemy przyjąć, że wydajność hydroforu 1-3 m3/h w zupełności pokryje nam
maksymalne zapotrzebowanie na wodę. Np.: dla 4-5 osobowej rodziny możemy przyjąć zapotrzebowanie na wodę 1,0 – 1,5 m3/h.
Odpowiedź:
Pożądaną pompę dobieramy na parametry
Q = 1,5 m3/h
H = 31 m
By móc komfortowo korzystać z pompy powinna być wyposażona w zbiornik przeponowy – najlepiej 50 litrowy eliminujący włączanie się pompy przy każdym odkręceniu kranu.
Z pola charakterystyk wybieramy hydrofor Wilo-Jet HWJ 203:
Rys. Charakterystyka hydrofora Wilo-Jet HWJ 203
Czy warto samodzielnie dobierać hydrofor do studni?
Wybór zestawu hydroforowego jest teoretycznie prosty, jeśli jednak nie posiadamy wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie, warto skorzystać z fachowej pomocy eksperta. Specjalista pomoże nam w określeniu minimalnych oraz optymalnych parametrów technicznych urządzenia oraz w wyborze najbardziej optymalnego modelu. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja wodna w naszym domu będzie działała sprawnie i bez przestojów. Co ważne, podczas doboru urządzenia należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie danej nieruchomości. Dom mieszkalny jednorodzinny odznacza się większym zapotrzebowaniem na wodę w instalacji niż np. dom rekreacyjny, z którego korzystamy wyłącznie w weekendy i wakacje. Dlatego też przeznaczenie nieruchomości oraz intensywność jej eksploatacji stanowią istotny czynnik decydujący o wyborze danego zestawu hydroforowego. O ile w przypadku domu mieszkalnego nie warto decydować się na urządzenie o naszych niezbędnych parametrach technicznych, o tyle w przypadku nieruchomości rekreacyjnej takie urządzenie może się okazać wystarczające.