Jak działa pompa centralnego ogrzewania? | doborpompy.pl

Jak działa pompa centralnego ogrzewania?

Jak działa pompa centralnego ogrzewania

Ogrzewanie centralne polega na jednoczesnym ogrzewaniu wielu pomieszczeń z jednego źródła ciepła umiejscowionego w jednym z ogrzewanych pomieszczeń lub w miejscu zlokalizowanym poza nimi.

Niezależnie od zastosowanych odbiorników ciepła – grzejników ściennych czy ogrzewania podłogowego – cieczowe centralne ogrzewanie polega na obiegu medium grzewczego na trasie kocioł-grzejnik. Obieg ten jest najczęściej wymuszony, do czego służy pompa centralnego ogrzewania. Czym jest? Jak działa?

Pompa centralnego ogrzewania

Pompa centralnego ogrzewania jest kluczowym elementem systemu grzewczego. W układzie, w którym woda krąży między kotłem (który ją podgrzewa) a grzejnikami (które oddają ciepło do ogrzewanych pomieszczeń) pompa jest niezbędna do wytworzenia różnicy ciśnienia. Aby zapewnić skuteczną pracę systemu pompa obiegowa musi się charakteryzować określonymi parametrami, które umożliwiają wtłoczenie wody do punktu instalacji położonego najdalej od kotła. Dobrze dobrana pompa jest więc gwarancją efektywnego działania całego układu.

Jak działa pompa centralnego ogrzewania?

Pompa obiegowa jest zainstalowana w obiegu wody grzewczej, zwykle w pobliżu kotła. Jej zadaniem jest  tłoczenie wody ogrzewającej przez system grzewczy (np. przez grzejniki lub podłogówkę) i z powrotem do kotła, gdzie medium jest ponownie ogrzewane. Pompa jest napędzana silnikiem elektrycznym. Kiedy silnik jest włączony, napędza on wirnik pompy, który z kolei tłoczy wodę przez system. Wirnik, będący kluczowym elementem pompy, obraca się, tworząc siłę, która wypycha wodę i powoduje jej ruch.

Wiele nowoczesnych pomp obiegowych posiada możliwość regulacji prędkości obrotowej, co pozwala na dostosowanie przepływu wody do aktualnych potrzeb systemu grzewczego. Mając możliwość zmniejszenia prędkości pracy pompy w sytuacji, w której jej pełna wydajność nie jest potrzebna przekłada się na spore oszczędności, a co za tym idzie niższe koszty eksploatacji systemu.

Rola pompy w systemie ogrzewania

Pompy centralnego ogrzewania pełną w systemie grzewczym dwie podstawowe funkcje. Pierwsza to oczywiście dystrybucja ciepła. Pompa zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w całym budynku, przesyłając ogrzaną wodę do grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego. Jaka jest druga? Drugą funkcją pompy centralnego ogrzewania jest zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej. Zadanie to najlepiej realizują nowoczesne urządzenia, które zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii, jednocześnie zapewniając efektywne ogrzewanie.

Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy systemu ogrzewania?

Przy doborze pompy do centralnego ogrzewania warto zwrócić uwagę na jej rozmiar. Dlaczego? Montaż pompy o zbyt dużym rozmiarze spowoduje większy pobór mocy, a co za tym idzie zwiększy koszty ogrzewania. Ponadto, istnieje ryzyko, iż pompa o zbyt dużym rozmiarze spowoduje bardzo głośną pracę instalacji oraz przedwczesną degradację poszczególnych elementów urządzenia. Z kolei zbyt mała pompa nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego przepływu wody w tych obiegach, które mają największe opory przepływu.