Pompa do deszczówki - jaką wybrać? | doborpompy.pl

Pompa do deszczówki – jaką wybrać?

W momencie kiedy mamy już wybrany zbiornik do deszczówki kolejnym krokiem będzie wybór pompy i uwzględnienie jej mocy i wydajności dostosowanej do potrzeby użytkownika. Pompy do deszczówki mogą pobierać wodę z kilku metrów głębokości oraz bez wahania mogą podnosić wodę, nawet na wysokość kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. W zależności od przeznaczenia do wyboru mamy różne rodzaje pomp do wody. Konkretnie do pracy z wodą deszczową należy przeanalizować swój wybór wśród oferty specjalistycznych urządzenia, takich jak:

  • pompa głębinowa
  • pompa zatapialna
  • pompa samozasysająca z wyłącznikiem przepływowym

Pompa głębinowa

Pompa głębinowa jest urządzeniem dostarczającym zimną, czystą wodę użytkową lub pitną znajdującą się lub pochodzącą z odwiertów i studni kopanych. Takie pompy najczęściej spotkamy na działkach, w domach jednorodzinnych, w gospodarstwach wiejskich, w instalacjach hydroforowych czy też w małej gastronomii.

Pompa zatapialna do wody czystej i brudnej

Pompy do deszczówki zatapialne to urządzenia uniwersalne, wykorzystane w wielu miejscach, do wszelkich czynności związanych z wypompowaniem wody ze zbiorników. Pompy zatapialne wysokociśnieniowe ze względu na szerokie zastosowanie spotkamy w domach, w dużych przedsiębiorstwach oraz firmach. Wysokociśnieniowe pompy zatapialne do deszczówki wytwarzają ciśnienie niezbędne do np. podlewania ogrodu. Różnica między zwykłą pompą zatapialną stosowaną do wypompowywania wody zanieczyszczonej np. ze studzienki a pompą zatapialną wysokociśnieniową jest nietrudno rozpoznawalna. Każda z pomp zatapialnych wypompowuje wodę z punktu A do punktu B jednak zwykła pompa robi to bez ciśnienia a pompa zatapialna wysokociśnieniowa robi to pod ciśnieniem.

Pompy wysokociśnieniowe są pompami przeznaczonymi do wody czystej lub z niewielkim stopniem zanieczyszczenia. W ofercie istnieją pompy przeznaczone do pompowania tylko wody czystej dobrym przykładem jest wypompowywanie wody z basenu. Decydując się na pompę zatapialną trzeba skrupulatnie przemyśleć warunki pracy dla urządzenia. Nieodpowiednie stosowanie prędko doprowadzi do szybkiego i trwałego uszkodzenia pompy.

Pompy zatapialne możemy wykorzystać do:

  • pompowania ścieków,
  • pompowania cieczy zawierających odpady odzwierzęce,
  • pompowania gnojówki,
  • pompowania cieczy zawierających ciała stałe i włókniste.